Žijme ve světě plném technologií. Běžně nás nenapadne to, že nám někdo naše soukromí může absolutně narušit. Lidé zkrátka žijí v tom, že se nemůže nic stát. Každý den trávíme čas na sociálních sítích, ukládáme do telefonu či počítače naše soukromí a snažíme se žít tak, jak se to v dnešní době očekává. Jenže pokud si své technologie nezakódujeme a nezálohujeme si všechno, co v těchto technologiích máme, pak může vzniknout problém, pokud se nám někdo do našich zařízení pokusí dostat. Mnohdy pomáhá například skvělá protivirová ochrana, jindy se však hackeři dostanou i přes ni.
Viry v technologiích jsou v dnešní době na denním pořádku. Někomu přijde podezřelý email a lidská zvědavost tomu nedá a otevře ho. V tom případě se ihned náš počítač vypne, sekne nebo se spustí nějaký virový proces a máme po datech, po počítači, tabletu či mobilním telefonu. Takových situací je dnes a denně spousta. Co se dá ale dělat, když nás napadne?
Pozor na vir NotPetya!
Pokud bychom měli zmínit jeden vir, který aktuálně dělá problémy mnoha společnostem po celém světě, jedná se o NotPetyu. Tento název znamená současný vyděračský útok, který zaútočil na mnoho společností. Už na první pohled se jedná o škodlivý software, který se však ukázal i v loňském roce, kdy jsme se mohli setkat s jeho předchůdcem.
Co dělat při napadení?
Jestliže zjistíte, že je vaše zařízení napadeno, pak nerestartuje počítač, protože pokud dojde k restartování, pak během této delší doby dojde k opravě a přepsání celého systému a na záchranu bude pozdě. Proti takovým útokům se dá klasicky chránit zálohováním dat, což je ochrana, která se sice neustále připomíná, ale jen málokdo ji vykonává. Mnoho lidí si myslí, že pokud mají nějaký antivirový program, pak se nemusí bát o svá data a nezálohují takřka nic. Je to však hloupost. Zálohujte si vše, co je nutné a co je potřeba. Přece jenom nic není stoprocentní – pouze to, že budete mít vše dvakrát.